טלפון: 050-7675152

מופע ג'אגלינג וסדנת ג'אגלינג

להטוטי קלאבים

כל מה שרצית לדעת על אלות קרקס - קלאבים/קלאבס

במאמר זה אנסה לפרט על כלי הלהטוטים הנקרא בעברית אלות קרקס באנגלית juggling clubs
מילון מונחים:

אלה = קלאב
נוב = פקק תחתון בחלק הצר של האלה

טופ = פקק עליון בחלק העבה של האלה
ידית = החלק הצר שבו תופסים את האלה
גוף האלה = החלק השמן של האלה
טייפ = מרכז האלה, מחבר בין הידית לגוף
סינגל / דאבל / טריפל וכו' = מספר הסיבובים השלמים שהאלה משלימה באוויר.
פירואט = סיבוב של הגוף בזמן זריקת אלה
רולים = שהאלה מסתובבת על הגוף (כמו בקונטאקט ג'אגלינג)
זריקות גוף = זריקות מאחורי הגב, בין הרגליים, מתחת לרגל וכו'.
 


 

1- אלות ג'אגלינג קלסיות:

היצרנים המובילים בתחום הם: mr' babache חברה שוויצרית, henrys חברה גרמנית, play חברה איטלקית. האמריקאיות הן beard    ו-   dube
יש המון דגמים שונים של אלות, בין הזולים ביותר המיועדים לסדנאות ולמתנות לילדים ובין האלות המקצועיות ביותר המיוצרות בטכנולוגיה מתקדמת של הזרקת פלסטיק ודבק בשילוב סיליקון למניעת שבירה וחלוקת משקל אידיאלית. כמובן בהרכבה ידנית עם בקרת איכות גבוהה מאוד.

אלות קרקס יכולות להגיע בכמה צורות עיקריות:

קרקס קלסי, מיועדות לסיבוב מאוד מהיר ומרשים, חברת babache מייצרת אלה כזו על שם להטוטן בשם מריו, מה שמיוחד באלות אלו הוא שהן קלות והגוף והידית בערך באותו רוחב מה שמאפשר סיבוב מהיר מאוד בקלות.

רב תכליתי, פירואט - הדגמים הפופולריים ביותר כיום בארץ פירואט של הנריס, px3 של Play. לרוב כשאומרים פירואט מתכוונים להנריס אבל הפירואט הוא בעצם הגודל לכן גם px3 נחשב פירואט ואולי עוד אלות של חברות אחרות.
הנריס פירואט מגיע עם בשתי צורות, עם גריפ או בלי גריפ, הגריפ הוא למעשה פסים שנראים כמו אקורדיאון לרוחב גוף האלה, מה שהופך אותה לקלה יותר לתפיסה גם בצד העבה וגם עוזר לתרגילים של רולים על הגוף, ללא גריפ האלה נראית חלקה ודומה מאוד ל-px3.
 רוב הלהטוטנים מסכימים שהפירואט של הנריס קצת יותר מוצלח לעומת הpx3 שעמיד יותר בפני שריטות ואפשר להתאמן יותר על משטחי בטון, אספלט וכו'. האלות האלו נוחות מאוד ללהטוטנים מתחילים ואפשר להסתדר איתם בכל הטכניקות, הם מאוד עמידים ולא מאוד יקרים. בין סגנונות הג'אגלינג שאלות אלו מתאימות: סגנון חופשי (תבנית משתנה ללא סדר קבוע), מניפולציות וזריקת יותר מ-3 אלות. הנריס פירואט היא אלה מאוד שקטה, הנפילות וההתנגשויות לא עושות כמעט רעש מה שהופך את המשחק איתם לאלגנטי יותר.

כמה מילים על px4 שוקל 250 גרם (לעומת 225 גרם (px3 מאוד דומים לדלפין (של הנריס') מאוד מתאימים לאימונים, לשטח בתנאים קשים, פחות מוצלחים למופעים. מיוצר עם מעטפת פיברגלס, מה שהופך את אותם למאוד חזקים ואמידים, ידית האחיזה מחוספסת יותר (מט ולא מבריק) ולכן פחות מחליקה ולקראת הקצה של הנוב היא נהיית יותר צרה מה שמקל על התחלת תרגילים כשמחזיקים ביד יותר מ-2 אלות. הנוב יכול להגיע עם משטח בסיס שטוח, מה שמקל על תרגילי איזון. בכל האלה אין מדבקות(טייפ), אפילו החלק שמחבר בין הידית לגוף הוא פשוט טבעת פלסטיק, מה שמונע בלאי של קילופים. הטופ קשיח יותר ואמיד יותר. בהזמנה ניתן לבחור את הצבעים של כל חלק באלה, כולל החיבור בין הידית לגוף, הטופ והנוב. למרות כל זאת, הדעות חלוקות לגבי אלה זו, אחת הביקורות הפחות טובות היא שהם עושים הרבה רעש בנפילות והתנגשויות, רעש שנשמע זול כאילו שמפילים חרסינה על הרצפה. לא הרבה בארץ משתמשים בה. לאחרונה היצרן יצא בהבטחה שהדגם החדש שלהם יצא עם כל היתרונות ובלי החסרונות ויהיו אלו הקלאבים האולטימטיביים.

הסגנון הספורטיבי, סגנון אימון ברמה גבוהה מאוד, זריקת -4-5 אלות לפי תבניות שונות לרוב משתמשים באלות כמו vegas של play.

אלות לתנאי אימון קשים יותר:  יש סגנון אלות כבדות יותר המתאימות מאוד לאימונים בחוף הים למשל איפה שיש רוח, בין היתר, volyclub  או albatross של חברת הנריס' שהם כבדים או למשל רדיקל פיש של beard שהן אלות קצרות יותר ולכן פחות מושפעות מרוח, מה שעוד מיוחד ברדיקל פיש זה שהאורך הקצר והמשקל הנמוך מאפשר יותר בקלות ללמוד ללהטט ב-5 אלות, הן פחות נתקעות אחת בשנייה באוויר ופחות מעייפות את השרירים.

ביקורות של ג'אגלרים:
שגיא ברכה: מתאמן ומופיע עם פירואט, זה מתאים לי כלהטוטן שמבצע כמה סגנונות. מופיע עם פירואט בצבעים שונים ובקישוטים שונים, בהתאם לתנאים  (. (רקע שחור - אלות לבנות למשל
עד שהגעתי לפירואט, עברתי מספר קלאבים, גם של מיסטר בבש וK8. כשאני הולך להתאמן בים אני לוקח את האלבטרוס, הוא כבד ופחות מושפע מתנאי רוח.
סקוט זלצר: 12 שנים התאמנתי עם רדיקל פיש, קל, נוח לאימונים, פחות יפה על במה, לכן בשנים האחרונות אני משתמש בקלאבים חתיכה אחת של dube'.
ניר מור: אהבתי מאוד את ה-px4 ובאופן כללי את האלות של פליי, כיום אני משתמש באלות שמוזמנות במיוחד לפי המידות שטובות לי, דומות ל-px3 אבל מקוצרת בשביל מהירות.
איתי כפרי: הנריס אלבטרוס , הם גדולים ולכן רואים אותם יותר וכבדים ולכן פחות מושפעים מרוח.
עידו ליכטנשטיין: אני משתמש ב-px4 לרמזורים, יש לו כמה חסרונות אבל בסך הכל מאוד עמידים, מתאמן ומופיע גם עם דלפין.
גיא קפלן: התאמנתי עם המון סוגים של קלאבים, פירואטים, דלפין, אלבטרוס, רדיקל פיש, בים מתאמן עם קלאב יציקה, בהופעות אני משתמש בקלאבים בצבע כסף בגלל היופי והאפקט של התאורה שמשתקף לקהל.
לירי קמאי: הנריס פירואט גריפ הכי נוחים לי אבל הבעיה היחידה שלהם זה שהם נשברים בקלות יחסית לקלאבים אחרים.
אהרון שר-שלום: אני משתמש בדלפין גם באימונים וגם במופעים ומתכוון לקנות בעתיד קלאבים יותר כבדים ויפים למופעים .
בר מועלם: לפני כחמש שנים הפסקתי להשתמש בדלפין ועברתי לפירואט. לגבי הדלפין, זה היה באופנה לג׳אנגל איתם בזמנו אבל אני לא חושב שיש בהם משהו מיוחד. התפיסה שלהם קצת קשה בגלל שאין ליפוף ויש להם ידית קצרה. יש אנשים שמאוד אוהבים אותם ויש כאלה ששונאים.
ממליצים על פירואט גריפ: אסי קרקסי, נועם דווידוביץ, איתמר חי, אורי וויס, באבא בוקסי, אלקנה ויזל, גלעד ורדי ועוד רבים וטובים...

סרטונים:
שגיא ברכה מבצע סגנונות משולבים, מניפולציות, טריקים מגוונים בשילוב ריקוד מודרני 


  
 אימון אלות למופע ג'אגלינג 'קרקס בגיל'

תמונות:
פירואט עם גריפ
אלות קרקס פירואט
 
 px3
px3 club
 px4 חתך אורך
px4
אלבטרוס
אלות קרקס
דלפין
אלות קרקס

2- אלות קרקס עם אורות לד, מיועדות למופעים בחושך.

היצרנים הבולטים כיום הם חברה kosmos וחברת k8 שתי החברות מיצרות בארגנטינה אלות ברמה גבוהה מאוד, העלות היא סביב ה100דולר לאלה אחת ועוד עלות משלוח גבוהה.

3- לפידים, אלו אלות קרקס עם ראש אש מחובר בקצה. החברות המובילות בתחום הן הנריס וג'אגלדרים.

היצרנים הבולטים כיום הם juggle dream + babache

4 - חרבות, אלות קרקס עם להב הבנויות במיוחד לזריקה ותפיסה. 

יצרנים המשווקים בארץ - בבש וג'אגל דרים בעיקר. מנסיון אישי, החרבות של בבש לא נוחות לג'אנגל ולא עמידות (פחות מומלץ) 

*תודה מיוחדת לשגיא ברכה על הידע שתרם לכתיבת המאמר.

*אם סיימת לקרוא את המאמר הזה כנראה שאתה ג'אגלר- סחטיין! אני ממליץ לך לא לפספס את המאמר הבא בנושא 52 טיפים ללימוד ג'אגלינג 

ניתן להשאיר פרטים ליצירת קשר
עיצוב ובניה שטיבל.קום