טלפון: 050-7675152

מופע ג'אגלינג וסדנת ג'אגלינג

מן העיתונות

כתבה על קרקס בגיל בעיתון חוף הכרמל

המלצות קרקס בגיל

המלצות קרקס בגיל
המלצות קרקס בגיל

חייו הרציניים של הליצן

הוא מקפיץ ומחליף בין חמישה כדורים באוויר, הולך על קביים, מרים ארבעה כיסאות על הסנטר, ועוד טריקים ופעלולי לולינות וליצנות: גיל אינלנדר מגבע כרמל מוכר לרבים מילדי ונערי חוף הכרמל שמתאמנים אצלו ביישום פלאי הג'אגלינג, נהנים וגם לומדים שיעור חשוב בעקשנות, התמדה ונחישות.

גיל אינלנדר מגבע כרמל, בהכשרתו מורה לחינוך גופני, מתפקד כג'אגלונר וליצן מוכשר שיודע ואוהב להצחיק ולשמח ילדים. עם זאת, כמי שבמהותו אמור להיות אדם של הצחקות ודחקות מתגלה גיל כבחור רציני ושקול המחשב את צעדיו ברצינות וברוגע. יתכן שהאיזון הזה קשור בין היתר לחלק נוסף בו הוא עוסק ומתמחה - מדריך יוגה ופילטיס. אכן, על פניו אין ניגוד גדול יותר מהאנרגיה המטורפת של הליצנות לבין הרוגע והריכוז שביוגה.
"מופע הליצנות הוא סיטואציה מאוד קולנית ואנרגטית", מסביר גיל, "שיעור יוגה הוא הפוך, צריך בו הרבה שליטה עצמית ורוגע. יצא לי בחיים לבוא מאירוע בו הייתי ליצן לשיעור בו הדרכתי יוגה, הייתי צריך לעשות סוויטש ענקי בראש, זו לא יכולת מובנת מאליה: לעבור מרמת אנרגיה כזו גבוהה להשקטה. ובכל זאת, יש לשני תחומי העיסוק האלה מכנה משותף. שניהם מתחברים אלי דרך עולם התנועה, אליו אני קשור, ושניהם דורשים הרבה שקט פנימי ויציבות נפשית. גם אל היוגה וגם אל הג'אגלינג צריך לבוא ממקום נינוח ורפויולהיות בריכוז מקסימלי. בג'אגלינג - כשיוצאים מהריכוז, משהו קורה: הכדור נופל, אתה נופל, התרגיל מתפקשש".
גיל, בן 31, הגיע לגבע כרמל עם רעייתו לפני כשלוש שנים, היא בהריון והם ממתינים לילדם הראשון. הוא נולד בקיבוץ גדות שבצפון, וזוכר את עצמו כילד שתמיד אהב להצחיק את סביבתו. עם הג'אגלינג נפגש במסעותיו בעולם לפני כעשור. "במהלך טיול בהודו נתן לי חבר שלושה כדורים ומשם זה התפתח", הוא נזכר, "בסוף הטיול כבר ידעתי לעשות ג'אגלינג עם חמישה כדורים. משם טסתי למקסיקו, מישהו נתן לי מקל פרח (שני מקלותאיתם מקפיצים ומגלגלים מקל שלישי) והתחלתי להתאמן. כשחזרתי לארץ, הוריי ראו שאני מתלהב ורנו לי קלאבים (אלות אותן זורקים באוויר). בקיצור, הכל התחיל כתחביב. אחרי שחזרתי לישראל, גרתי בשלב מסויים בקיבוץ דפנה, נפגשתי עם שני חברים שלי, להטוטנים ותיקים ופעילים, ויצאתי איתם להפעלות בתור עוזר: הולך קביים, מפעיל סדנת ג'אגלינג ועוד. התחלתי להבין שבעסק הזה יש גם כסף".
כשהבין שהוא יכול לשלב כסף עם פלז'ר, החליט ללכת על זה. בשלב הבא, השיג חוזה עם יישובי רמת הגולן, ובמשך שנה הופיע במושבים והפעיל סדנאות לימוד לאמנויות הקרקס. משם, התפתח הצוך ליצור ולהעלות מופע להטוטנות. הוא נעזר בחבר שחקן ויחד חיברו עלילה, בנו דמות, ומילאו את השלד הרעיוני בתוכן, כשהציר המרכזי עליו סובב המופע הוא פתקים עם משימות לניקיונות הבית שמקבל גיל, וגורמים לו למשל להרים ארבע כיסאות על הסנטר.
במהלך הזמן עזב את הצפון ובנה את העסק שיווקית, כיום, הוא מלמד קרקקס בגני ילדים באזור חוף הכרמל, שזה אומר למעשה שיעורי תנועה עם אביזרי ג'אגלינג: מקל פרח, כדורים, מטפחות, קביים, בלונים, מסלול שיווי משקל וחישוקים. בנוסף, הוא מעביר חוגים לילדים ונוער בשעות אחר הצהריים ומופיע כליצן ומפעיל באירועים לארגונים ולימי הולדת.
"אני חושב לשלמח ילדים זו זכות, כשאני נוסע להופיע בשביל ילד שזה היום המיוחד שלו, אני מזכיר לעצמי שאני לא נוסע לעוד יום עבודה שגרתי, אלא לילד שמחכה ומצפה לאירוע שלו בהתרגשות. עבורי, הקטע של המופעים והליצנות מאפשר לי להתפרק מהמתחים של החיים. אני משתחרר כשאני עושה שטויות ואני מאוד אוהב להשתטות במופע, להיות קולני ומוזר, כל מה שאסור להיות ביום יום".
לא פעם יוצא לו להזדמן למקומות מעניינים. כך לדוגמא, ביום אחד במהלך חופשת חנוכה האחרונה, הופיע בכלא רמלה בפני אסירים, סוהרים וילדיהם. משם נסע לבית אלפא והופיע עם מופע הקרקס שלו בפני עולים מאטיופיה, ילדים שמעולם לא ראו פעלולים מעין אלה ובסיומו של אותו היום הציג במעון לאנשים בעלי פיגור שכלי בטבריה.
קרקס משלו
לאחרונה תפס את בתי הספר באזור חוף הכרמל "שיגעון הגיאבלו" (דיאבלו: שני מקלות מחוברים בחוט ובניהם כדור אותו מקפיצים, מעיפים ומסובבים). בעקבות כך, המוני חוגי קרקס צצו באזור בשעות אחר הצהריים ובית הספר התמלא בנערים ונערות שמתאמנים בטריקים ותרגילים, מסחררים ומעיפים במרץ את הדיאבלו.
לדברי גיל, אימוני הג'אגלינג לילדים מחייבים עקשנות, התמדה ונחישות "וזה משהו שאני מנסה להנחיל לילדים", הוא אומר ומסביר, "ילד בגיל שבע-שמונה, שרוצה להתחיל ללמוד ג'אגלינג עם שלושה כדורים, מתחיל עם שניים ואחר כך עובר לשלושה - ייקח לו שבועיים להצליח באופן בסיסי אם כל יום יעסוק בכך חצי שעה. עם חמישה כדורים זה כבר מסובך יותר. אני התאמנתי כל יום במשך חצי שנהכדי להגיע למצב של שליטה בחמישה כדורים. כל קטע קטן במופע שלי כרוך בשבועות ושנים של אימונים. רוב האנשים והילדים נוטים לא להצליח ואז להתייאש. חבל. לימוד מיומנויות הג'אגלינג דורש מוטוריקה גבוהה. אחד הדברים המייחדים להטוטנים וליצנים הוא היכולת לא להתייאש."
בנוסף, הוא מציין שהג'אגלינג עוזר מאוד לילדים בעלי בעיות קשב וריכוז, מאחר והוא מאפשר להם להתחבר למקום של שקט פנימי וריכוז, ומתאים להם במיוחד מאחר ורבים מהם מאופיינים בנטייה מובהקת וחיבור לתנועה גופנית ולספורט.
"כשיהיה גדול" הוא חולם לפתוח קרקס משלו. "יש לי פנטזיה כזאת, לא קרקס נודד, את הנדודים סיימתי ויש לי ילד בדרך. אני מקווה שיום אחד אצליח להגשים את חלומי להקים מקום שילדים ואנשים יוכלו לבוא אליו ללמוד, לבלות ולהינות מכל ענפי העיסוק של להטוטי הג'אגלינג והליצנות.
 
עיצוב ובניה שטיבל.קום